МИНИСТАРСТВО ПОЉОПРИВРЕДЕ УЛАЖЕ ВЕЛИКЕ НАПОРЕ ЗА БРЖЕ ОДОБРАВАЊЕ И ИСПЛАТУ ИПАРД ПОДСТИЦАЈА

Државни секретар у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Милица Ђурђевић изјавила је данас, у оквиру „ЕУ недеље могућности“ током дана који је посвећен пољопривреди, да ће МПШВ наставити да улаже велике напоре како би средства из ИПАРД фонда доспела до крајњих корисника и били остварени још бољи резултати по питању одобравања и исплате ИПАРД пројеката.

У Републици Србији тренутно се спроводи ИПАРД II програм за период 2014 – 2020. у оквиру ког су акредитоване четири мере, а у току су и завршне активности за почетак примене ИПАРД III програма, навела је Ђурђевић.

Кроз Меру 1 се подржава примарна производња на пољопривредним газдинствима, кроз Меру 3 унапређују прерађивачки капацитети, док се кроз Меру 7 инвестира у рурални туризам. Такође, кроз Меру 9 подржавају се активности које доприносе бољем спровођењу ИПАРД програма, али и оснаживању државне администрације, подсетила је Ђурђевић.

Када је реч о постигнутим резултатима у спровођењу ИПАРД II програма, закључно са 20. јуном 2023. године, у оквиру 13 јавних позива расписаних за инвестиционе мере, исплаћено је укупно 763 ИПАРД пројекта у износу од 65,1 милион евра, од чега допринос ЕУ износи 48,8 милиона евра, рекла је Ђурђевић на скупу који је организован на Новосадском сајму.

„У ЕУ недељи могућности Министарство пољопривреде ставиће акценат на ИПАРД програм који се тренутно спроводи у Србији, а његов главни циљ је подршка пољопривредним произвођачима и прерађивачима да модернизују и повећају продуктивност у сектору пољопривреде, али и да побољша квалитет живота у руралном подручју“, истакла је Ђурђевић.

Ђурђевић је казала да је Министарство је предузимало активности које се пре свега односе на увођење могућности авасног плаћања кроз измене Закона о пољопривреди, које је, према њеним речима, требало да омогући корисницима да брже дођу до финансијских средстава како би реализовали започете инвестиције.

„У овој години по питању убрзавања искоришћености и апсорпције ИПАРД средстава, Министарство је почело са применом индексације цена која даје велику подршку и помоћ корисницима да лакше преброде негативне ефекте инфлације и пораст цена на тржишту“, рекла је Ђурђевић.

У току су завршне активности за почетак примене ИПАРД III програма који би требало да крене са реализацијом и првим јавним позивима у четвртом кварталу ове године, a у оквиру тог програма у наредних неколико година корисницима ће бити на располагању још 288 милиона евра бесповратних средстава ЕУ, најавила је Ђурђевић.

„Желим да охрабрим све пољопривреднике да интензивније учествују у јавним позивима који ће бити расписани у оквриу ИПАРД III програма који је омогућио и интензивнију финансијску подршку посебно за младе пољопривреднике, сертификоване произвођаче органске хране и инвестиције у обновљиве изворе енергије“, казала је Ђурђевић.

Заменица шефа Делегације ЕУ у Србији Пламена Халачева нагласила је да је посвећеност ЕУ подршци пољопривредном сектору Србије утрла пут за повећану продуктивност, одрживост и иновације.

Коришћењем ИПАРД средстава, српски пољопривредници су добили приступ савременим технологијама, висококвалитетној опреми и напредним пољопривредним праксама, навела је Халачева.